Mýtus č. 8: Voda je špinavá, protože do ní miminka čůrají

Zpět

 

Ve většině reakcí na tento mýtus nalezneme následující větu: Deset vyčuraných miminek nadělá ve vodě menší škodu než jeden neosprchovaný dospělý!!!
Pokud by se snad někdo bál, že ho nějak ohrozí moč miminek, pak asi obavy nejsou právě na místě, v tomto případě asi opravdu bude horší neosprchovaný dospělý (a to i když pomineme jakékoliv konkrétní choroby, jelikož naivně přepokládáme, že by dospělého s nakažlivou chorobou nenapadlo jít plavat do dětského bazénu). I „pouze“ bakterie kolem konečníku, po močení či agresivní pot od dospělého zkrátka do vody nepatří a na její kvalitě se velmi podepíše.
Nicméně pokud bychom se měli zaměřit na to, co způsobí jak moč, tak pot v reakci s desinfekcí, tak z tohoto pohledu vadí samozřejmě obojí, protože obojí způsobuje v bazénu vyšší koncentrace dusičnanů, které jsou nebezpečné právě při reakci s desinfekčními látkami ve vodě, kdy vzniká trichloramin, který dráždí sliznice očí a dýchacích cest a který právě vyvolal v posledním půl roce (zhruba od listopadu roku 2010) velkou vlnu spekulací ohledně prospěšnosti kojeneckého plavání a o jeho rizikách vlivu na rozvoj astmatu (více viz.Mýtus č.10).
Takže jednoduše shrnuto,
pokud chtějí rodiče pro své děti kvalitní, čistou a nezávadnou vodu a prostředí kolem ní, musí začít nejprve sami u sebe a vlastní hygieny.