Hlavní cíle "plavání" s dětmi

Prevence před utonutím

Cílem kojeneckého, batolecího a předškolního plavání rozhodně není naučit malé děti dokonale plavat. Pro takto staré děti je nejdůležitější, aby měly kladný vztah k vodě, aby ji měly rády a nebály se jí. Špatné zkušenosti s vodou v ranném věku mohou k velké škodě přetrvávat do dospělosti a vést až k fóbiím, chorobným strachům z vody. Tomu se chceme vyhnout, proto dětem ukazujeme, že voda je prima (což děti vědí lépe než my - celých 9 měsíců prenatálního vývoje v ní prožily a a mají ji rády) a učíme je, jak se v ní správně pohybovat a užívat si ji. Díky tomu se později vědí, jak se zachovat, když náhodou do vody spadnou - dítě, které prošlo plaveckými kurzy, po pádu do vody nezazmatkuje jako "neplaváček", má větší šanci na záchranu. Je lepší děti seznámit se všemi riziky, která jim v životě hrozí, než jim "jenom" předcházet, proto bychom je měli seznámit i s nebezpečím spojeným s vodou. "Plavající" děti daleko dříve poznají vliv a vlastnosti vody, zjískají pro ni cit. Umí se orientovat nad i pod vodou, mají otevřené oči, umí zadržet dech. Umí se nějakým, pro ně přirozeným, způsobem dostat nad hladinu a ke břehu. Když spadne do vody, kde stačí, je schopné se samo postavit, aniž by se dostavil stres. Neznamená to ovšem, že dítě, které prošlo kurzem plavání, není potřeba hlídat!

 

 

Zdravotní vývoj dětátka

Kojenecké a batolecí "plavání" nemá sloužit k urychlení psychomotorického vývoje dítěte, ale správným způsobem jej podpoří. Děti (i když se to kolikrát nezdá) už samotným pobytem ve vodě zdravě posilují všechny svalové skupiny a přitom nezatěžují ještě měkký podpůrný aparát těla. Pohyb ve vodě napomáhá postupnému odstranění vadného držení těla. Významně posilují břišní svaly miminek, čímž se zlepšuje peristaltika střev a zmírňují se potíže s dětskou kolikou. "Plaváním" je přiměřeně namáhán srdečně-cévní systém dětí, zesiluje srdeční sval zvětšují se srdeční komory. Správná technika dýchání, která je součástí lekcí kojeneckého a batolecího "plavání", zajišťuje dětem dostatečnou a správnou výměnu kyslíku i v okrajových částech plic. Zvyšuje se vitální kapacita plic, pružnost a rozpínavost hrudního koše dítěte. Objem plic je u "plavajících" dětí v kojeneckém věku o 10-15% větší než u neplavajících. Nácvik správné techniky dýchání je u plavání usnadněn tlakem vody na hrudní koš a žaludek, což usnadňuje výdech do vody.

Pohyb ve vodě také příjemně zatíží organismus, děťátko se unaví a má větší chuť k jídlu.

 

Psychický vývoj děťátka

Pro malé děti je velice důležitý těsný kontakt s rodičem. A platí - čím menší dítě, tím bližší, těsnější kontakt. Společný pobyt ve vodě je zajímavou zkušeností pro děti i rodiče. U malých dětí je důležitý fyzický kontakt, který jim je velmi příjemný, u starších dětí je zase velice prospěšný pocit, že rodič si vyhradil čas jen pro něj, že si našel chvilku, kdy je na světě jenom pro dítě. Upevňují se tím vazby mezi rodičem a dítětem. Je jedno, jestli je děťátko v bazénu s maminkou, nebo tátou, ale je lepší, když do 1 roku se do plavání zapojí hlavně maminka, na kterou je dítě více zvyklé. Později je prospěšné, když si najde chvilku i tatínek.

Prostředí bazénu je pro mnohé děti prvním neznámým místem, se kterým se blíže setkají. Je zde jiná akustika než doma nebo venku, spousta vody, cizích lidí... To jsou podněty, které musí děťátko vstřebat všechny najednou, proto se stává, že děti přirozeně reagují strachem a pláčem. Nejedná se však o strach z vody, ale z nového prostředí. Po pár lekcích se se vším seznámí a pláč mizí, zůstává radost z pohybu a vody. Děti se později snáze adaptují na jiné nepříznivé podmínky ve svém okolí a snáze je překonají.

V bazénu se také děti setkávají se svými vrstevníky, jsou nuceny s nimi spolupracovat, zvyknout si na kolektiv a na "cizí tetu", která dává dítěti pokyny, "něco" po něm chce. Nástup do školky je pro děti navštěvující batolecí plavání (nebo cvičení) jednodušší než pro dítě, které strávilo první 3 roky pouze s rodiči nebo jinými dospělými osobami.

Důležité je i fakt, že dítě od útlého věku vnímá, že pohyb a sport je nedílnou součástí života. Ve starším věku bude vědět, že NORMÁLNÍ JE SE HÝBAT.

 

Otužování

Otužování vede ke zvýšení imunity (nejen) dětského organizmu a tím působí jako prevence před onemocněním. Voda v bazénu (v Milevsku 29-30°C) je chladnější než ta, se kterou se děti setkávají ve vaně. Tělíčko dítěte je nuceno na tento fakt zareagovat, je nuceno zvyknout si na střídání tepla a chladu. Je proto lépe připraveno pro střídání teplot vnějšího prostředí, snáze se přizpůsobí je méně náchylné k nemocem.