Mýtus č. 9: Děti s atopickým ekzémem nesmí plavat
Atopický ekzém je kožní zánět, většinou alergického původu neboli reakce organizmu na dráždivý podnět. Je z velké části dědičný (i v rámci podobných alergických projevů jako je senná rýma a astma). Tento druh ekzému je projevem nesprávného fungování některého z vnitřních orgánů a existuje velmi mnoho „spouštěčů“, od potravin přes psychické problémy, stres, hormonální změny v pubertě, těhotenství aj. Postihuje děti i dospělé. Jeho projevem je kožní vyrážka, obvykle červená, kůže bývá velmi suchá, nepříjemně svědí, často je rozpraskaná, někdy i mokvající. Zánětlivá ložiska se nejčastěji objevují na loktech, zápěstí, krku, pod koleny, nártech a na obličeji. Zejména v počáteční fázi ekzém velmi svědí a nutí ke škrábání. To pak často vede k poškození kůže a případnému zanesení infekce. Po odeznění zánětu se odumřelé vrstvy buněk šupinovitě olupují.
Podnětem ve většině případů skutečně bývají potraviny, ale může jím být i chlór - jestliže má tedy miminko alergii na chlór, plavat bez lékařské nebo homeopatické léčby nemůže. Ale pokud není dítě alergické na chlór, koupání doma jeho potíže nezhoršuje a nemá rozškrábaný a mokvající ekzém, plavat s ním je možné. Před plaváním je vhodné pokožku s ložisky ekzému dobře promastit a po bazénu ošetřit např. čistým olivovým olejíčkem. Protože je psychická pohoda pro ekzematiky důležitá v jejich boji s alergií, velmi často je plavání naopak podpůrným prvkem, který jim pomáhá onemocnění zvládat.
Já sama jsem ekzematik a bazénový chlor mi stejně jako spoustě dalších ekzematiků nevadí, záleží však na tom, v jakém stavu zrovna ekzematická pokožka je.